Absurdní vítěz ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek

Letos se konal již 7. ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Je to docela dobrá anketa, ale letošní výsledky mne velmi překvapily. Ba spíše i trochu vyděsily. Myslel jsem si totiž, jak všude píšou a říkají, že je krize. Myslel jsem, že lidé nemají peníze. A už vůbec ne, na nějaké předčasné splacení úvěru.

To co mne však neméně zaráží je to, jak někdo může tento poplatek zvolit v tak drtivé míře jako absurdní. Kam dali voliči v anketě selský rozum? Padli snad úplně všichni sedláci u Chlumce?
Zrovna poplatek za předčasně splacenou půjčku se mi jeví jako jeden z těch logičtějších. S umístěním ostatních poplatků v anketě vcelku souhlasím, jedná se totiž o tak minimálně nákladové a automatizované záležitostí, že jejich zpoplatnění je vskutku občas šílené.

A proč se mi zdá poplatek za předčasné splacení půjčky jako docela logický? Představte si, že někomu půjčíte určitý obnos peněz a abyste byli konkurenceschopní, dáte svému klientovi také relativně nízkou úrokovou sazbu. Klient vám, dejme tomu rok, splácí dle smluvních podmínek a vy na úrocích něco vyděláváte. Něco pohltí inflace, ale s tou musí být přece počítáno. Pak ale, namísto toho abyste vydělávali například dalších 7 let, vám váš klient oznámí, že vám sumu předčasně splatí.

Tím pádem přijdete o značnou část vašeho zisku z úroků. A to ještě neřešíme situaci do důsledků, kdy například s budoucími zisky jako banka počítáte a dle toho se chováte. Nakonec tak řeknete klientovi ano, můžete splatit půjčku dříve, ale bude vás to stát alespoň část toho, co tím ušetříte. Kompromis? Myslím si, že pokud není poplatek za předčasné splacení úvěru či půjčky velké procento ze zbylé částky, je proto zcela opodstatněný. Nebo minimálně není ten nejhorší poplatek, který měl tuto anketu letos vyhrát.

Výsledky ankety tak možná dopadly proto, že údajně nejsou zařazeny poplatky, které se již minulých ročníků učastnily. V tom případě, ale jednou budou vítězné všechny poplatky a vše bude zadarmo. Trochu to tak tedy vypadá, že všichni chtějí sedět vepředu a auto pak musí být širší než delší.

zdroje:
Nejabsurdnější je dle ankety poplatek za předčasně splacený úvěr – smazáno
Nejabsurdnější je dle ankety poplatek za předčasně splacený úvěr [archiv]

Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král