Chcete skutečně pomáhat? Kupujte přes zimu více Nový Prostor.

praha_leden_2009_09_550px

Dnes jsem se dal na chvilku do řeči se jedním prodejcem Nového Prostoru. Pro ty kdo nevědí, jsou to ti bezdomovci co postávají u metra či na náměstích a umně, či méně umně, prodávají časopis za 40 Kč z něhož mají polovinu. Tedy 20 Kč. Ten časopis se někdy číst dá a někdy méně. Účel je však jasný, aby i homeless pracoval a něco si vydělal.

Tak přesně takový člověk, u kterého občas Nový Prostor koupím a občas mu dám jen “jeho polovinu” s tím, že dnes to číst nemám náladu a vyděláme tak oba (jsem přeci obchodník ne?), mi dnes říkal jak je rád, že je hezky. Svítilo sluníčko, sníh se držel i na chodnících, ale bylo bratru okolo nuly. Když jsme si povídali chvíli dál, tak říkal, že když se chce vyspat a promrznout jen trochu, tak si musí zaplatit nocleh pro bezdomovce, který stojí cca 140 Kč za noc. A že na to logicky ne vždy má. Já jsem se dost divil, ale není jediný kdo mi podobné informace již dal. Takže mi bylo na blití z toho, že aby člověk neumrzl musí zaplatit. Defakto to odpovídá i stavu politiky že, nemáš peníze? Klidně chcípni.
(Aktualizace: existují i levnější ubytovny, ale řádově stále desítky kč/noc – loď Hermes prý okolo 30 Kč/noc, otázkou je kapacita. Myslím ale, že princip pomoci to nemění: kupuji – protože alespoň něco děláš. Pak je tu otázka alkoholu(díky Jitko), která je velmi individuální, žel u bezdomovců dost plošná. Každopádně, kupovat NP přes zimu více, mi přijde tak jako tak statisticky logické: více lidí, potřebuje více peněz na nutnější potřebu ubytování.)

Cestou v MHD jsem si říkal, proč někdo nedotuje bydlení pro bezdomovce? Jakou má pak takový člověk asi šanci odrazit se ode dna? Nevím, ale myslím že jedno elegantní řešení to má. Kdo se snaží, zaslouží pomoc.

Vezmeme to ekonomicky, prodám 10 časopisů za den? Ok, mám 200 Kč, z toho ale dám něco cca 3/4 za nocleh abych neumrzl. Dobrý, Alespoň mám na vodu a rohlíky.
Takže mě (óóó jak převkapivě!) napadlo, když všichni řešej náký svátky lásky a míru, kupujte alespoň přes zimu Nový Prostor. Strašně jednoduchý. Když bude prodejů víc, bude i víc těch, co si mohou dovolit ten luxus spát v noci pod pevnou střechou a v relativním teple. Nebude hned ve vzduchu lepší atmosféra? No bude! A doufám, že nejen přes svátky.

14.12.2012: Pokračování článku zde »

Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král