Diverzifikace a finanční plánování: Nedělejte věci složité

skate

Diverzifikace znamená rozkládání. V našem případě rozkládání peněz na více finančních produktů s různými vlastnostmi za účelem snížení rizikovosti celého portfolia. Z finančního hlediska není situace tak složitá, jak se někdy prezentuje. Důležité je si uvědomit na co, za jak dlouho a kolik peněz chci utratit a kolik peněz zároveň mám a kolik chci pravidelně spořit. A to je všechno. Řešení je potom prosté. Předpokládejme, že nemáme dluhy. Nějakou sumu si nechejme ležet na spořícím účtě. Kdykoli k ní můžeme. Ale úrok se v současné době pohybuje jen okolo 2% p.a. . Stanovím si strop (kolik mi stačí na rezervu) a kdykoli přesáhnu tuto částku tak to, co je zde navíc, již přepošlu na další, zpravidla časově vázaný produkt.

Zde se situace může rozvětvit. Začneme diverzifikovat. Část přeposílaných peněz můžeme poslat na stavební spoření, kam se ukládají zpravidla na po dobu* 6 let (klidně i na méně pokud smlouvu máte déle) a v současné době můžeme dosáhnout ve správné konfiguraci s přehledem 4,5% ročně čistého. Na stavebko doporučuji vkládat pravidelné částky, pokud jde o procentuální výnos. A vyšší částky pokud mě zajímá kapitálová hodnota (záleží na podmínkách spoření). Pokud je další část peněz, která nám měsíčně zbývá větší, můžeme zvážit jednorázový termínovaný vklad na rok či dva a pak se uvidí co s nimi dále. Prostě záleží na tom jaké máte plány.

Pokud nám měsíčně zbývá další částka pošleme ji jako pravidelnou investici do podílového fondu. Výnos může být nejvyšší ze všech těchto produktů, peníze lze vybrat i částečně a kdykoli. Je ale pravdou, že podílové fondy jsou také nejrizikovější ze všech výše zmiňovaných produktů, ale pravidelnou investicí toto riziko dokážeme z části eliminovat. A je faktem, že pokud nejste vyloženě smolař, fondy prostě fungují.

Pokud potřebujeme zahrneme do plánu i pojistku/y, dle situace.

No a na závěr, chodíme do práce a snažíme se vydělat další peníze, které se pak nabalí na již investované a mohou jim zase o trochu pomoci k růstu :) Občas plán nedodržíme a za nějaké peníze si něčím zpříjemníme život. Není to žádná věda. Věci mají být prostě jednoduché. Dělejte hromádky (finanční samozřejmě) a s každou zacházejte jinak.

*) Aktualizace 27.4.2013: Nikoli “na” dobu 6 let ale “po dobu” 6 let. To je důležité. Každý měsíc si odkládáte nějakou částku již jen na zbývající čas k fixnímu datu možné výpovědi, které se vám neustále přibližuje.


Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král