FED oznámil spuštění třetí vlny tištění peněz

FED (centrální bankovní systém USA) oznámil, že začne se třetí vlnou kvantitativního uvolňování (3QE). Česky to znamená, že se budou tisknout nové peníze a nakupovat za ně například státní dluhopisy. Tím se dostane do oběhu více peněz.

Kdo se však trochu zajímá o ekonomiku, ví, že to je ve své podstatě pouze přesouvání kupní síly peněz od těch starých bankovek (těžce odpracovaných), k těm novým (lehce nabytým). Celkový problém ekonomiky se tím vyřešit ve své podstatě vůbec nemusí. Navíc bude hrozit vyšší inflace. Nad kterou bych ale paradoxně nerad uvažoval, pokud se bude držet v řádu jednotek procent.

Celá situace mne utvrdila v názoru, že co se týká finančních produktů, které mohu nabídnout mým klientům, má smysl věnovat nejvíce pozornosti variantám v krátkém a střednědobém horizontu.

Přesto uvažuji i o dlouhodobé pravidelné investici do podílových fondů a akcií, avšak pouze striktně dle rizikové únosnosti klienta a s pravidelným vybíráním zisků.

Myslím, že mnoho rozumných klientů bankovního sektoru se bude držet pravidla diverzifikace rizik, což přinese nemalý příliv peněz do konzervativních finančních portfolií. Díky nízkým úrokovým sazbám budou však nízko i zisky bank a proto bych byl opatrný se zvažováním různých “nejlepších nabídek” a vyhnul se “extrémě výhodným” nabídkám. Neberte to ovšem jako dogma.

zdroje:
Fed oznámil (zatím) neomezenou stimulaci: Zítra spustí QE3, a sazby nechá nízko další 3 roky…
Fed nasadil zatím nejtvrdší páky na pomoc ekonomice


Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král