ČlánkyTechnika

Je gravitace jen iluzí? Verlindeho teorie o neexistenci gravitace

youtube nahled

Na ČVUT se rozhodně nenudí. Prof. Petr Kulhánek (FEL) opět nezklamal a přinesl ze světa další zajímavou teorii, která rozšiřuje možnosti náhledu na současnou fyziku. Holandský teoretický fyziky Erik Peter Verlinde, přišel totiž s neotřepanou teorií ohledně toho, co je vlastně gravitace a zda vlastně vůbec existuje. Podle něj je gravitace jen pouhým následkem aplikace zákonů termodynamiky, které popisují chování tepla a látek.

Jak se píše v článku NYTimes, gravitace prostě jednoduše vyplývá z příčin stejným způsobem, jako například obchod s akciemi vyplývá z kolektivního chování obchodníků. Zvláště toto přirovnání se mi líbí. Na konci videa si poslechněte také dotazy, které posluchači občas vznesou, jednak je to někdy sranda, jednak jsou někdy dost k věci.

No a kdybyste někdo věděli, jak nejlíp stáhnout z lososa kůži, dejte mi pro přístě vědět. Jdu si dělat oběd :)

Video je ke stažení zde (pravym a uložit jako…) : Je gravitace pouhou fikcí?

zdroje:
www.aldebaran.cz
A Scientist Takes On Gravity
Gravitace III – Verlindovo pojetí gravitace
Co to je entropie?

Technika Napsat komentář


2 komentáře

  1. Jindřich napsal:

    Již Einstain “zrušil gravitaci” a nahradil jí zakřivením prostoročasu. Princip působení síly prostřednictvím “výmených částic” jsem nikdy nepochopil,… ale Verlindeho vysvětlení ano. Jestlipak se ukáže že i ostatní síly mohou být “entropické”, fiktivní :-)

    • Daniel napsal:

      Jednak se omlouvám za pozdní reakci na kometář, jednak jsem až teď teprve po přečtení diskuze na aldebaranu pronikl hlouběji do tématu abych si vám dovolil odpovědět. Einstein gravitaci tak úplně nezrušil, právě že hmotné těleso svou gravitací zakřivuje prostor. Nicméně jak říkáte vy, Verlinde by prostě vysvětlil to, že nikdo nikdy nebyl schopen vysvětlit(alespoň ne mě :) ) proč vlastně „výměna částic“ funguje, defakto např. odpověď na „proč se přitahuje plus a mínus?“ -protože mají opačná znaménka (nebo spin – to je fuk) mne ve škole vždy iritovala… :D Na druhou stranu, zblázníme se potom zase z otázek proč funguje entropie tímto způsobem… xD No a také bych chtěl jen zdůraznit, že Verlindeho teorie není nic víc a nic míň než jen teorie, takže “jestlipak se ukáže že také…” bych asi v tomto případě nepoužil, protože za 50 let může být zase vše jinak :)))

Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král