ČlánkyTechnika

Kdo vytáhl špunt vesmírné vany? Nově objevená nadkupa Laniakea a naše galaxie

Laniakea

Laniakea a mléčná dráha – červená tečka. Tenké modré čáry napravo jsou toky jiných vláken galaxií do jiného gravitačního centra. Svtěle žlutým nádechem je pak podbarvena nadkupa galaxií Laniakea.

Bádání astrofyziků, kteří se snažili zjistit kam patří naše galaxie Mléčná Dráha a kde se spolu s ní ve vesmíru nacházíme, získalo v posledních dnech jasné obrysy. A to doslova. Vědci na vše přišli díky měření, při němž srovnávali rozdíly rychlostí a směry pohybu galaxií vůči sobě a na pozadí rozpínání vesmíru.

Z výsledků měření a počítačových simulací vyplývá, že Mléčná Dráha je součástí obrovské nadkupy galaxií, která jakoby “tekla” vesmírem k místu ve směru souhvězdí Kentaura a Hydry vzdáleném od nás asi 200 miliónů světelných let. Astrofyzikové tento bod přitahující vlákna hmoty galaxií svou gravitací pojmenovali Great Attractor (Velký Atraktor). Jistou dobu se ví, že nám známá hmota ve vesmíru tvoří jakási vlákna a nyní je nádherně vidět, jak ona nadkupa galaxií, jejíž součástí je i mléčná dráha, má již zřetelně vláknitou strukturu, a celá jakoby tekla právě k velkému atraktoru.

Tato gigantická nadkupa pak dostala jméno Laniakea (v havajštině něco jako “nezměrná nebesa”) a její hranice se vědecky určuje místem, kde již další galaxie tečou zřejmě k úplně jinému atraktoru, než teče samotná Lanieakea jejíž součástí je Mléčná Dráha a nakonec i naše Země.

Na videu, které si níže můžete pustit a jenž z youtube přeložil server videacesky.cz je vše ukázáno na úžasných animacích. Až video shlédnete a budete-li mít chvilku, zkuste si tuhle šikovnou aplikaci která vám pomůže si představit vzdálenosti, jaké ve vesmíru existují a to od elektronů až po hranice nám známého vesmíru.


zdroje:
Naším vesmírným domovem je Laniakea
www.astro.cz
www.videacesky.cz
www.kosmonautix.cz

Technika Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král