ČlánkyTechnika

Koukněte se na matičku Zemi. Nejzajímavější web kamera v historii webu (Earth Viewing Experiment)

iss_live_earth_ustream

zdroj: ustream.tv a NASA

Před zhruba měsícem jsem psal článek o tom, že NASA vysílá nějaký stream a občas i “živáky” z vesmíru. No a dnes jsem se díval jak to lidi zaujalo, a koukám že je to zaujalo na 100%. Co vyhledávaná fráze, to klik na můj článek. Si pak řikám, to jako asi ne… …ne?! Tak jsem zjistil, co lidi hledaj a najednou jsem byl u zdroje: NASA nejenže vysílá vzdělávací program s občasnými vstupy z ISS, ba dokonce vysílá online záběry kamer umístěných vně ISS namířených na Zemi.
Program se nazývá NASA Viewing Experiment, a já si říkám, že je to mohlo (USA i Rusko) napadnout už dávno. Je to prostě masakr vidět online Zemi se zpožděním pár sekund z vesmírné stanice!

Vidíte ve videu tmu, černo? Pak koukáte v noci. ISS oběhne zemi za 90 minut, takže stačí vždy nejdéle necelou hodinu počkat. Pokud je obraz šedý, kamery se přepínají nebo technicky nevysílají z jakýchkoli důvodů.

Pod videem níže pak najdete i mapku, která ukazuje nad kterým místem na Zemi se právě ISS nachází. Můžete tak odhadnout kam se vlastně kamery dívají.

Druhé video zachycuje také online pohled části ISS a zemi přímo pod ní. Nemá HD kvalitu, ovšem dle zdroje by na něm měla být občas vidět svítící města v noci (na HD kamerách prvního videa nebylo vidět v noci ani ťuk, testováno při přeletu San Franciska). Online kamera by měla zachycovat posádku ve službě(venku?) a v jiných časech vysílá právě záběry Země. Občas je prý mimo signál. To co nám ovšem tyto záběry slibují, jsou krásné východy a západy slunce každých 45 minut! Tak uvidíme.

Video 1 – HD program, kamery se přepínají dolů, ve směru a proti směru plutí ISS:

Video 2 – horší kvalita, občas záběry posádky, jinak část ISS a pohled šikmo dolů k Zemi ve směru i proti směru letu:

zdroje:
NASA živě vysílá z ISS.,… (zive.cz)
aktuální pozice ISS (astroviewer.net)
aktuální pozice ISS (hezčí, esa.int)
ustream.tv/channel/iss-hdev-payload
blog.kosmonautix.cz
ustream.tv/channel/live-iss-stream (starší)

Technika Napsat komentář


4 komentáře

 1. mrazikcomp napsal:

  ono nasa ma na svych ofiko strankach u z dlouho zabery z kamer z ksc z takze tohle je jen logicky pokracovani

  • Daniel napsal:

   jj maj dlouho ale tohle pustili ve vyssim rozlisení , už i ta druhá kamera je myslim lepší než byla když jsem psal ten článek… jinak co myslíš tím ksc?

 2. mrazikcomp napsal:

  Kennedy Space Centre ? :) meli kamery v hangarech raketoplanu, ale ted uz sem jim na stranky dyl nekoukal

Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král