ČlánkyTechnika

Má smysl přejít na Windows 10?

probiha-priprava

Spousta lidí píše a sděluje své špatné zkušenosti s Windows 10. Většina z nich, ale na tento systém přešla formou aktualizace, což je nešťastné. Ano, je to věc Microsoftu, že tuto formu zvolil. Ovšem, zároveň mne nenapadá, jak je jinak vecpat lidem co je nechtějí nebo nepotřebují a zároveň i těm, kterým mohou sloužit dobře.

Myslím si, že jinak to Microsoft ani udělat nemohl. I když nesouhlasím s tím nutit k přechodu uživatele, kteří mají Windows 7. Není to nutné. Technicky. Kdo ví, třeba je to nutné ekonomicky, Microsoft chce možná ušetřit a neudržovat podporu pro tři poslední systémy najednou.
Ale uživatelé kteří mají Windows 8 a 8.1, u nich je přechod skoro povinnost. Už jen z prozaického důvodu, že podpora těchto systémů dřív nebo později skončí. A neberu argumenty o tom, jaká všechna data sleduje Microsoft u Windows 10. Proč? Protože to samé platí o Windows 8.1, 8 a někdy i o Windows 7. Stačí Googlit.

Můj názor, jak osobní tak i profesní je tedy: instalujte Windows 10 pokud máte Windows 8 nebo 8.1, ale nikoli formou aktualizace. Udělejte čistou instalaci Windows 10 a pak nainstalujte ovladače od výrobce vašeho počítače nebo komponentů. A nezapomeňte si zazálohovat vaše cenná data, předtím, než se do toho pustíte. A také si nezapomeňte zkontrolovat, zda všechny programy které používáte, umí fungovat pod Windows 10.

A jaký že je rozdíl mezi aktualizací a čistou instalací? Podobný jako mezi celkovou rekonstrukcí domu a mezi jeho zbořením a postavením nového na zelené louce. A jelikož si aktualizace jako taková, nemůže dovolit smazat vaše data, musí se jim “vyhýbat” a je větší šance, že něco nebude fungovat tak, jako když se to nainstaluje na čerstvě vymazaný disk. Samozřejmě, že tohle je jen přirovnání a spousta IT by mě za to asi dala po čuni. Ovšem lepší přirovnání hned nevymyslím.

Vraťme se ale k tématu. Závěrem dodám ještě jednu důležitou věc. Přesto, že doporučuji aktualizaci těm co mají W8 nebo W8.1, přesto není nutná, pokud Vám počítač funguje, nezlobí a jste s ním spokojeni. Windows 10 jsou hodně mladý systém a mají pár much na které jsem narazil při práci v síti ». I když tyhle chyby se většiny uživatelů zřejmě týkat nebudou.

Technika Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král