Megaupload a několik postřehů odjinud

Pokud jste férovými lidmi, zajisté se mnou budete souhlasit, že bychom se, my všichni chlapi, měli jít dobrovolně udat za znásilnění svých sousedek. Proč? Protože máme nástroj. A jak víme, jestliže máme nástroj, musíme pykat za jeho potenciálně nelegání použití.

Nikdo nemá chuť ani čas řešit, jestli je to spravedlivé či nikoli. Ani nemusí. Tak přeci hovoří litera zákona. Korektní vyložení již mnoho lidí nezajímá. Je totiž nadmíru náročné hledat ten správný výklad zákona, který byl tak špatně napsán. A tak se svět řídí pravidly se kterými sice mnoho lidí nesouhlasí, ale jsou k tomu donuceni právem silnějšího. Dohodnout se na pravidlech se sousedkou sice můžete, nicméně někdo jiný rozhodl, že když máte nástroj…

Zdá se vám to jako přehnaná ilustrace? Je jasné, že nikdo z nás na světě nikdy nebyl a nebude svatý a každému také musí být evidentní, že stahování z internetu nelze fakticky srovnávat s občasným znásilněním sousedky. To co jsem však výše popsal, je ve své podstatě extrémní příklad presumpce viny. Čili něco protiústavního. A doufám že protiústavním zůstane. Mám totiž obavy, že pokud se tak děje v jiných životních sférách, je jen otázkou času, kdy se to někdo pokusí prosadit dle svého zájmu i jinde.

Pojďme však k Megauploadu. Podle veškerých informací které jsou nám k dospozici, se jedná o naprosto trefný případ aplikace práva silnějšího a ignorace obecných i konkrétních práv a svobod. Nebudeme zde rozebírat jestli majitelé firmy věděli, že mají na serveru nějaké nelegální data. Nebuďme naivními. Jak však souhlasím s mnoha autory článků na toto téma, jde zde o princip. Princip, v tomto případě i precedent, který se v důsledku může týkat kohokoli. Na záladě žaloby byl firmě (a jejím majitelům) zabaven majetek, vlastníci pozatýkáni a aktiva firmy (rozuměj nahraná soukromá data uživatelů – legální i nelegání) určena ke skartaci. A to prosím nikdo ještě neví jestli je vůbec někdo vinen. Soud totiž pořádně ještě ani nezačal. Zcela to však vystihuje situaci kdy je trestán někdo za něco, co přímo způsobil někdo úplně jiný. A všechny strany to vědí. Nicméně je v tom hodně peněz a tak se podíváme jestli by se to nějak s tím zákonem dalo dát dohromady.

Napadá mě však možnost, jak stejný postup využít pro dobrou věc. Zavřemež tedy továrny na zbraně a zbraně na základě žaloby preventivě zničme, ať už byly použity na ochranu nevinných nebo k děsivějším účelům. Také paušálně udělejme to samé s továrnami na cigarety a vším co určíme, že lidem škodí.

Pokud takto budeme pokračovat, dostaneme do stádia, kdy budeme určovat ostatním co je správné a co nikoli na základě vlastních rozhodnutí u kterých, v těch lepších případech, sami nebude vědět zda správná jsou. Budeme tedy kázat vodu a víno pít?
Závěrem vás ve zdrojích odkážu na několik zajímavých článků plných překvapivých faktů, které rozhodně stojí za přečtení:

zdroje:
Megaupload: zásah amerických úřadů je principiálně neakceptovatelný
Kauza Megaupload: Dotcom žádá propuštění na kauci, policie chytila další dva


Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král