Minimalizace přeplatku a akontace úvěru ze stavebního spoření u bonitních klientů

Dnes jsem četl jisté diskusi ne moc hezký názor na stavební spoření. Dočetl jsem se, že je “mrtvé” jelikož ho stát přestává dotovat. Rozum mi zůstal stát. Státní dotace je navíc. K fixnímu úroku. Holt někteří finanční poradci rádi ignorují produkty, které se neprodají uplně samy.

Pokud vezmeme hypotetickou situaci že si půjčíte 1,5 milionu na větší rekonstrukci či koupi starší nemovistosti nebo pozemku a začnete od nuly, může Vás to stát mnohem více, než pokud tuto půjčku postavíte na již několik let existujícím stavebním spoření. To je ale teprve jedna z mnoha zajímavých vlastností stavebka.

Další z vlastností je možnost libovolně zvyšovat splátky, či na účet spoření nebo úvěru poukazovat mimořádné splátky, což Vám ve výsledku ušetří mnoho tisíc. Ba i stovek tisíc. Ve finální fázi úvěru (cca 60% zůstatku) můžete navíc celý dluh bez okolků a sankcí splatit. Žádné fixace, žádné pokuty.

Rozdíl v naší hypotetické situaci, 1,5 milionové půjčky od nuly, je 721 000 Kč přeplatku vůči 527 000 Kč při vložení 200 000 Kč vkladu po zhruba roce splácení. A teď si představte, že se prostě rozhodnete prostě splácet více než musíte. Nebo pokud máte již existující využitou smlouvu několik let, můžete tak ušetřit i na době trvání meziúvěru. Peníze a čas mezitím pracovaly.

Měl jsem jednu klientku, omylem posílala částku na splácení 2x. Měla inkaso a jelikož na něj zapoměla, posílala platbu i trvalým příkazem. Když na to přišla po několika letech, byla nakonec mile překvapena kolik tím ušetřila a pokračuje v tom nadále.

Tímto příkladem bych asi dnešní krátký článek ukončil. Mluví totiž sám za sebe. Pokud jste bonitní máte v rukou nástroj, který se vám rozhodně vyplatí. Tabulky obou případů jsou níže.


Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král