ČlánkyKultura

Pink Floyd – Cluster One / Marooned

dailymotion nahled

Krásná kombinace dvou za sebou hrajících skladeb od Pink Floydů. Zajímavostí je, že údajně tuto skladbu (týká se Cluster One) nikdy Floydi živě nehráli, ač prý její části na živých vystoupeních používali jak podkres. K této skladbě, jež byla na prvním místě alba Division Bell, se vztahuje také historka o tom, že roku 1994 kdy album vyšlo byli fanoušci zaskočeni šumem, který záměrně předcházel hudbě na albu a téměř minutu, tak dlouho tam šum byl, si mysleli, že mají blbé cédéčko. :o)

Co se týče Marooned, zajímavostí kterou jsem našel je, že David Gillmore používal pedál od Digitechu (Whammy) díky němuž, pak mohl hrát až o oktávu výš, než umožnuje krk kytary. Také je to jediná písnička se kterou vyhráli Pink Floyd hudební cenu Grammy.

Jinak, marooned znamená v překladu defakto zanechání někoho na neobydleném ostrově, takže jasná zmínka o osamocení, no a Cluster One? Osobně mě si myslím, že jelikož je skladba na prvním místě alba a v té době byli všichni uneseni z počítačů, tak prostě jako je na harddisk členěn na clustery, tak tak Pink Floyd pojmenovali první song na “harddisku” svého alba. Ale, klidně mě opravte v kometářích. No a video si taky užijte, jsou to nádherný obrazy.

zdroje:
Cluster One
diskuse k Marooned

Kultura Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král