Pojištění bytového domu a pojistka vlastního bytu a domácnosti

Pat a Mat

Poměrně zajímavý dotaz se kterým se poslední dobou v pojištění majetku setkávám se týká toho, jak mohou společně existovat pojistky bytového domu jako celku a zároveň pojištění jednotlivého bytu majitelem a pojištění jeho domácnosti. Jak to tedy dohromady funguje?

Pojištění domácnosti majiteli bytu kryje pojištění domácnosti vlastní majetek, který je movitý (lze jej bez montáže odnést, není pevně spojen s bytem jako takovým). Nájemce by pak měl mít toto pojištění, kvůli svým věcem v bytě a hlavně kvůli odpovědnosti za vlastní škodu, způsobenou například netěsnícím kohoutkem přívodu vody do pračky. Toto byla třeba moje vlastní zkušenost, kdy jsem vyplavil dva byty pod sebou a pojištovna (v tomto chválím pojištovnu ČSOB) plnila defacto bez problémů. Tímto však kapitolu pojištění domácnosti uzavřeme a budeme se věnovat pojištění bytového domu a pojištění bytu. Tyto dvě pojistky se v některých případech prolínají, vzniká tak hodně dotazů jak a proč je mít obě dohromady.

Představme si teoretickou situaci, kdy je v bytovém domě 10 bytů a každý byt je pojištěn svou vlastní pojistkou, třeba každý u jiné pojištovny. Některé pojištovny nabízí krytí i společných prostor domu a některé nikoli. Někteří tak mají pojištěnu vlastně i desetinu chodby, střechy, sklepa, schodů etc. Někteří ale nikoli. Pokud dům spadne, společné součásti budou zaplaceny pouze částečně. Není totiž moc reálné, že by se všichni dohodli na stejné pojištovně, která kryje i společné součásti domu. Navíc každý z majitelů bytu bude mít jinou pojistnou částku a je šance, že bude například podpojištěn a tím by pak pojištovna neplnila v plné výši. Podpojištění by pak hrozilo i na společných součástech domu. A právě proto, avšak nejen proto, se pojištují bytové domy jako celek.

Pojištění bytového domu je ve výsledku jednodušší při poškození právě společných částí domu a pojištovna tak nemusí například řešit, čí destina byla poškozena a komu plnit, nebo zda každému dát nebo nedat desetinu pojistného plnění. Toto pojištění kryje společné části domu a stavební součásti domu jako celek a plnění je tak také počítáno. Další z věcí jenž některé pojištovny nabízejí je i pojištění odpovědnosti z držby budovy nebo pojištění odpovědnosti členů výboru SVJ a třeba i vybavení dětského hřiště.

Závěrem zmíním ještě jeden dotaz který je skoro nabíledni, a to, zda-li není zbytečné platit si pak ještě pojistku svého bytu? Zbytečné to častokrát nebývá. Pojistky bytových domů se těžko aktualizují, jelikož se často členové SVJ neumí dohodnout a tak například hrozí riziko že je dům podpojištěn, pojistka neaktuální a podíl pojistné částky připadající na vaši bytovou jednotku není již dávno dostatečný. Navíc Váš byt možná prošel nákladnou rekonstrukcí a má tak již vyšší hodnotu než ostatní byty a podíl z pojistky celého bytového domu by ho nepokryl. Také bývá vlastní pojistka bytu nutná i k hypotéce.

Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král