Změny životního pojištění ohledně daní a částečných odkupů v roce 2015

blonde-stop

V roce 2015 vstoupí v platnost zákonná právní úprava, týkající se investičního životního pojištění. Naši zákonodárci se tímto krokem snažili zabránit zneužívání částečných odkupů, což bylo v některých případech ve vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec zneužíváno právě k vyhnutí se daňovým povinostem a povinostem hradit zdravotní a sociální pojištění.

Vlastníci pojistných smluv budou mít tedy dvě možnosti:

  • Vstoupit se smlouvou do nových podmínek, příspěvky na smlouvu zůstanou daňově odpočitatené, tzv. “daňová smlouva”
  • Nevstopupit se smlouvou do nových podmínek a smlouva se ponovu stane tzv. “nedaňovou smlouvou”

Zdůrazňuji, a to platí pro obě varianty, že není nutno smlouvy rušit a zakládat nové, jak tvrdí někteří neprofesionální finanční poradci s cílem získat provize z nově uzavíraných smluv.

V první variantě pak příspěvky v rámci spořící složky, pojištění na smrt a invaliditu (3.stupeň-někde?) zůstanou daňově odpočitatelné, ovšem nebude do budoucna již možnost provádět částečné odkupy (rozumějte částečné výběry ze spořící složky).
Pokud si vlastník* smlouvy bude přát zachovat si možnost částečných výběrů ze smlouvy, bude muset nechat přejít smlouvu do druhé varinaty, ta se stane se takzvaně “nedaňovou” a veškeré další prostředky, které na ní bude posílat (hlavně do spořící složky) si již nebude moci odečítat z daní.

Lhůta na výběr varinaty pojištění bude pravděpodobně běžet do konce března 2015, pokud někdo z klientů nebude reagovat, automaticky se stane jeho smlouva “daňovou”. (Tak, dnes 16.2. jsem zjistil, že třeba čsob postupuje přesně naopak, takže neberte tuto informaci závazně.)

Ve smyslu mého staršího článku Investiční životní pojištění není na spoření. Jestli na něm chcete vydělat, strčte prsty do větráku, je tohle další důvod k tomu, aby se přes životní pojištění neinvestovalo (“nespořilo”). Změn je ohledně tomto tématu více, takže pokud máte nějaké další dotazy obraťte se na mne, když budu znát odpověď, rád Vám odpovím.

*) Výraz “vlastník” je zjednodušení, právně existuje pojistník, ten co platí pojistné a pojištěný, tedy ten, kdo je krytý. Změny se týkají i tohoto tématu. Daňové odpočty bude moci uplatnit pouze ten, který je zároveň pojistníkem i pojištěným.

Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král