Umělecký aspekt digitální fotografie? Dnes je fotograf skoro každý…

Skoro každej je dnes vážený fotograf. Každej druhej, kdo má lepší foťák, si myslí, že jeho fotka je umění. Jako by si snad ten pocit i s tím aparátem za desetitisíce koupil!
Chtělo by to dávat na krabice samolepky „art skills included! „. A možná, že i tohle je důvod jejich prodejnosti davům.

Nejlepší je i to, jak snadno se dnes ke svému dílu dostanete. Umění, co dříve stálo hodiny času studia se dnes vyučuje za chodu a na displeyi. Je to snadnější než kdykoli předtím. To není špatné. Až na jednu věc. Ta díla, co dříve díky své jedinečnosti vyčnívala a stávala se tak cennými artefakty, tak přesně takových děl jsou dnes plné weby a soukromé prezentace.

Fajn, ale co pak s těmi desetitisíci uměleckých děl? Už to umějí všichni. Už všichni umí -přeneseně- to samé co Vincent Van Gogh.
Co by jste dali za obraz od Gogha když by -v drobných rozdílech- existoval v milionech originálů?! Furt stejná váza! Ó, pardón ta od vás tu má o jednu šmouhu více… HA, HA, HA! A jak známe z trhu, čeho je dostatek to nemá vysokou cenu. A tak je to i s uměním.

Hra na umění, všeliké „óóó“ a „ááách“ mezi tisíci „Van Goghy“ mi přijde více než komická. Stačilo si koupit foťák. Vtipné je taky, když si nový umělec hned začne říkat fotograf a do fotky jak z dovolený hodí logo přes „půl“ záběru. Nic proti vašemu jménu u fotky, ale stejně jí zneužijou, když jim za to bude stát, prostě to odstřihnou. Spíš si říkám, kam se poděla soudnost. Když tu není ta těžká práce, která vyfiltrovala ty, kteří na „fotku“ neměli nervy a tak nefotili, měla by tu být alespoň ta ona. Dávat slavnostně ke každýmu cvaku logo nově vzniklého fotografa, no teda! Jak když by jste si dali na trabanta nálepku „jsem závodník“.

Nakonec to všechno bude působit tak, jako by jste měli toho svého trabanta zabezpečeného alarmem se satelitním vyhledáváním, řetězem a ještě dvěmi pákami na volantu. Možná, že jste v něm strávili chvíle se svou přítelkyní a je Vám cenný. Ale když jich máte desítky?!

Závěrem jen dodám pár slov k zákonu o ochraně uměleckých děl. Co se týče fotografií, jsou chráněny stejně, ať už je podepíšete či nikoli. Podpis či logo, je tak spíše jen takovým zastrašujícím faktem.

UPOZORNĚNÍ: Tento článek se netýká umění.


 
Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král