ČlánkyTechnika

Ve Švýcarsku zůstane stahování legální. Zábavní průmysl je jako malé dítě co nechce dospět.

Švýcarská vláda zareagovala v prosinci roku 2011 na situaci týkající se stahování dat v zábavním průmyslu velmi jasně. Po ročním zkoumání došla na základě studie a závěrečného posudku k názoru, že stahování, včetně toho nelegálního, zábavnímu průmyslu nijak významně neškodí, ba mu dokonce i v některých případech prospívá. Výsledky studie jsou navíc velmi jasné.

“Pokaždé když se objevila nějaká nová dostupná mediální technologie tak byla ‚zneužita‘. To je prostě cena kterou platíme za pokrok. Vítězové budou ti, kteří dokáží využít nové tehnologie ve svůj prospěch a naopak prohrají ti, kteří tento vývoj zmeškají a budou se držet svých starých obchodních modelů,”

Celkový závěr a usnesení švýcarské vlády zní tak, že není nutno měnit současnou legislativu, která stahování autorsky chráněného materiálu pokrývá. Podle výsledků, kdy každý třetí občan švýcarska starší 15ti let stahuje ať už filmy, muziku nebo hry, je totiž zřejmé, že právě tato část společnosti utrácí za tyto produkty nejvíce peněz. Jejich koupěschopnost mediálních produktů není stahováním nikterak snížena, neboť jejich rozpočet vyhrazený právě na útratu za tyto produkty je v celku ustálený (utrácím tedy to, co jsem chtěl utratit a co jsem měl pro utrácení vyhrazeno-pozn. překl.). Stahování tedy není příčinou výrazně nižších zisků společností v zábavním průmyslu. Je to spíše marginální záležitost.

Uveřejněná zpráva začíná tím, že by se zábavní průmysl měl spíše snažit najít cestu, jak díky inovativním technologiím získat své pevné místo na trhu, než ze strachu z něčeho o své zisky technologický vývoj brzdit a potlačovat.

“Pokaždé když se objevila nějaká nová dostupná mediální technologie tak byla ‚zneužita‘. To je prostě cena kterou platíme za pokrok. Vítězové budou ti, kteří dokáží využít nové tehnologie ve svůj prospěch a naopak prohrají ti, kteří tento vývoj zmeškají a budou se držet svých starých obchodních modelů,” píše se ve zprávě.

Zpráva vlády navíc dochází k závěru, že ačkoli je „pirátství“ dnešní době na vzestupu, vůbec to nutně neznamená, že by zisky měly zábavnímu průmyslu klesat. Tyto závěry se tak postavily po bok výsledků podobné studie, která proběhla minulý rok v Německu a dospěla k téměř stejným závěrům.

V této německé studii se ukázalo, že většina „pirátských“ stahovačů hudby chodí častěji na koncerty, ti co stahují hry, jich také kupují mnohem více, než ti co hry nestahují. Což je i logické, s jídlem přece roste chuť. A co se týče hudby? Vždyť i méně známé kapely významě a zásadně profitují na lavinovém efektu sdílení.

Vraťme se ale zpět ke zprávě švýcarské. Ta dále zmiňuje například francouzký zákon „HADOPI“. Ukazuje ho ve světle neefektivity vzhledem k vynaloženým finančním prostředkům a jako velice diskutabilní. Píše, že vzhledem k tomu, že OSN zařadila přístup k internetu mezi lidská práva, měl by tak být tento zákon zrušen.
Další opatření jako filtrování či blokování obsahu či webových stránek jsou postojem švýcarské vlády striktně odmítnuty, protože omezují svobodu slova a narušují ochranu soukromí. Je zde zmíněno, že i pokud by taková opatření byla spuštěna, stejně by bylo vždy několik způsobů jak je zdárně obejít. Závěrečný vzkaz švýcarské vlády zábavnímu průmyslu pak zní, přizpůsobte se změně chování svých zákazníků, nebo zkrachujte. (v originálu článku „die“, čili „umřít“ -pozn. překl.).

A na závěr perlička: Ve Švýcarsku je prakticky nemožné sledovat uživatele jednotlivých počítačů, neboť v roce 2010 tam byl schválen zákon který zakazuje sledovat sdílející uživatele a logovat IP adresy.


Do čestiny volně přeložil Daniel Král. Originální článek na: torrentfreak.com/swiss-govt-downl…

zdroje:
Swiss Govt: Downloading Movies and Music Will Stay Legal
Legální stahování – ve Švýcarsku realita


 
Technika Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král