Sůl nad zlato i podle Warrena Buffetta

nove-butovice-office-park

Zlato. Má punc majektu bohatých, jehož hodnota dlouhodobě roste. Je to ale pravda? Je totiž důležité, čím tu hodnotu vyjadřujeme. Inspirací k tomuto článku se mi stalo několik jiných článků, které citují Warrena Buffetta. Těch článků v čestině moc není, navíc jsou převzaté z anglických originálů a první citace těchto jeho myšlenek, je v některých případech již z roku 2009. Takže žádná horká novinka!

Warren Buffett v nich v podstatě říká, že zlato a jeho hodnota je čistě psychologická, navíc nevytváří hodnoty nové. Volně přeložená citace jeho slov zní:

„Kdyby se všechno zlato co kdy bylo vytěženo roztavilo a dalo dohromady, vznikla by krychle o hraně téměř 21 metrů. Její hodnota by při aktuálních cenách zlata (2010 pozn.red.) byla taková, že by jste si za ní mohli koupit veškerou —skutečně— zemědělskou půdu v USA a 10x společnost ExxonMobil(XOM). A ještě by zbyl 1 Trilion USD! Nebo by jste mohli mít velkou kostku kovu. Co z toho by jste si vybrali? Která z těch dvou věcí bude mít větší hodnotu?“ -Warren Buffett (2010)

A mě se tento jeho přístup líbí. Mám názor na tuto záležitost podobný a proto moc nereaguji na nabídky společností jež mi často volají s tím, abych zlato svým klientům přeprodával. Zlato dle mého není investice jako taková, ale spíše jen věc, která uchová majetek nezávisle na hodnotě peněz. Ovšem není to věc moc užitečná, takže pořád musím jen věřit – že svou hodnotu má a že mi za něj někdo, někdy dá něco použitelného. Lidé mají zlato rádi jen proto, že je ho málo a je žluté. V dobách krizových a pokrizových i proto, že věří v jeho hodnotu a to jeho cenu šroubuje nahoru.

Přesně jak tedy říká Buffett, jako cennější než zlato bych vnímal například nějakou fungující společnost generující nejen peníze, ale také spoustu dalších hodnot. Například firmu stavějící domy. V tom je přece její cena! Vlastně by se to dalo přirovnat k pohádce „Sůl nad zlato„.

Hodnota firmy se odvíjí od její úspěšnosti, od reálných hodnot jež vytváří. Stejně jako hodnota soli je v tom, že solí. A bez ní je jídlo nechutné. Proto má sůl svou cenu, proto, že lidé jí potřebují. Čili hodnota firmy je v tom, že dělá užitečné věci, že funguje.

Řečeno laicky, co by se stalo kdyby ze světa zmizelo všechno zlato? Řekl bych že vcelku nic moc. Co by se ale stalo, když by ze světa zmizely všechny domy? No vcelku by to byl průser. Lidi přece potřebují domov. A tady na tom bych chtěl ukázat, jak poznat skutečné hodnoty do nichž stojí za to investovat.

Celé je to však daleko složitější a vše souvisí se vším, jsou tu rozdílná rizika, zlato Vám nezkrachuje, firma ano, zdá se však, jakoby ale obliba zlata přesto neměla žádný reálný základ.
Důležité je rozpoznat a seřadit si věci, od těch nejdůležitějších pro život, až po ty nejméně důležité a podle toho se řídit při investování. A pokud nějaké investici nevěřím natolik, kolik do ní dávám prostředků, tak se na ní buďto vykašlu nebo diverzifikuji. A abych zase zlato tolik nehanil, tak diversifikuji klidně i do něj. Ovšem pouze pokud se mi jeho poměr hodnota/cena bude zdát odpovídající.

zdroje:
Ask Warren Buffett on CNBC’s (2009)
Why Buffett thinks investing in gold is stupid (2010/13)
Proč Warren Buffett nenávidí zlato (2014)


 
Postřehy Napsat komentář


jeden komentář:

  1. Michal napsal:

    V zásadě existují dvě obehrané písničky: „Hodnota zlata dlouhodobě roste“ a „Hodnota zlata je čistě psychologická, navíc nevytváří hodnoty nové“. Mnoho lidí opakuje dokola jednu či druhou písničku, nebo používá jednu k vyvracení té druhé. Záleží jen na tom, jaký zájem vypravěč/autor sleduje.

    Co by se stalo, když by zmizelo zlato? No to bychom se vrátili do pravěku. Vzhledem k tomu, že je téměř v každém elektronickém zařízení. Dále Isotopy zlata se také používají při ozařování určitých druhů rakoviny. Tkaniny založené na zlatu a polyesteru se používají ke stabilizaci teploty kosmických lodí. Nepočítám celé umění a šperkařství, zde je ale přínos pro lidstvo z čistě materialistického pohledu diskutabilní.

    Jinak s Vámi v zásadě souhlasím – zlato prostě není dobrá investice, ale je to dobrá úschova prostředků. Musel jsem se smát, když jsem kdysi v jednom přepisu z archivu objevil, že dospělý býk stál v českých zemích v 17.tém století unci zlata. Schválně se podívejme, kolik stojí takový býk dnes.

    Taky souhlasím s Vaším názorem o nutnosti diverzifikace. Staré moudré přísloví říká: třetinu do nemovitostí, třetinu do zlata, třetinu do cenných papírů ;).

Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král