Pravidelné investování v podílových fondech a ilustrace proč to funguje

V tomto článku se budu věnovat vysvětlení pojmu „pravidelná investice“, který se používá často ve spojitosti s podílovými fondy. Její princip je velmi jednoduchý. V pravidelných časových intervalech investujeme pevně danou částku za cenu, za kterou je daná investice dostupná. Defacto se dá říci, že průměrujeme zisky a ztráty za dobu investice. A těžíme přitom ze statistiky, že většina fondů většinou vydělává.

Filosofie pravidelného investování je taková, že když kupuji určitý počet podílových listů levněji dnes(investice v únoru) než minule(investice v lednu), tak zcela logicky, až zase někdy cena takových podílových listů časem vzroste, naše investice z února se dostane do plusu mnohem dříve, než investice uskutečněná v lednu. A nyní si představme, že každý měsíc investujeme pevně danou částku po dobu několika let. Jakékoli výkyvy trhu nás mohou nechat klidnými. Pokud trh padá, nakupujeme vlastně se slevou a čím dál levněji, když trh roste veškeré naše minulé investice se zhodnocují. Čím jsme kdy koupili levněji, tím se zhodnocují více. Pokud jsme někdy v minulosti koupili dráž, než se nachází aktuální cena, tak při růstu trhu se ztráta snižuje.

Jistě namítnete, že vše předpokládá, že vývoj ceny co vidíme na grafu půjde časem nahoru. Ano je tomu tak. Podílový fond obsahuje mnoho titulů akcií, respektive akcie mnoha firem a když jedna firma zkrachuje a jiná jí například pohltí nebo nahradí, tak na celek to nemá zdaleka tak velký vliv, jako pokud by jste nakupovali jednotlivé akcie, třeba té firmy co zkrachovala.

Další věcí je, že statisticky jde více podílových fondů nahoru než dolů. Respektive jestliže dlohodobě vydržíte investovat i přes různé krize a investujete do několika podílových fondů – tím i diverzifikujete riziko, že nic není nidky na jisté – tak zjistíte, že máte daleko větší šanci na výnos než na ztrátu. To je čistá statistika. Samozřejmě, že i zde je riziko ztrát, ovšem statisticky je toto riziko daleko menší než „riziko“ výnosu. Pakliže tedy budete pravidelnou investici dodržovat. A to i přes výkyvy směrem dolů jaké třeba nastaly v krizi okolo let 2008-2010. Taková krize je pak pro vás doslova požehnáním, tedy jestliže jste během ní nakupovali. Jakmile se akcie firem dostaly z propadu, zisky z tohoto období vám dokázaly vytáhnout investice o desítky procent.

Ta krize se mi jako příměr docela líbí, ano sice na ní projelo mnoho lidí hodně peněz, ale většina z nich o peníze přišla z jiných důvodů, než díky trvalým a pravidelným investicím. Přišla o ně díky ztrátě zaměstnání, propadu v podnikání etc… Je to smutné, ale musím to říct. To je to, proč bohatí občas říkají, že na krizi dokáží vydělat. Mají v krizi stále co investovat a jen čekají na konec krize. Tento způsob je dostupný díky pravidelným investicím každému kdo má alespoň pár stovek měsíčně navíc a věří si. Celé je to však primárně o tom neodcházet z obchodu dříve, než jste si sami určili na začátku, dodržet svou strategii investování a to je těžké i když krize není.

PI-zisk-B

A protože obrázek vydá za tisíc slov, ukažme si jak vypadá pravidelná investice na reálném grafu dat mezi lety 2012 a 2014. Vidíme, že přesto že se fondu moc nedařilo, je pravidelný investor v plusu. Červené tečky ukazují kdy investor nakoupil podílové listy. Součet délek zelených svislých čar, ukazujících výnosy ziskových pozic, je větší než součet délek svislých čar červených, které ukazují ztráty jednotlivých pozic.

Modrá, vodorovná čára nám pak ukazuje hladinu aktuální ceny, k níž se vztahují čáry svislé. Jasně si zde asi dokážete představit, jak se mění výnosy nakoupených pozic pokud se hladina aktuální ceny mění.

Závěrem zdůraním, že je třeba mít stále na mysli, že se stále jedná o investice a tak ani tato strategie nemusí ve 100% případech vyjít. Nicméně u většiny takových strategií vychází šance na úspěch okolo 80%, což je luxusní informace i pro konzervativního investora. Schválně, zkuste si sami vzít nějaký graf vývoje a nasimulovat si počátek investice a její výběr. Uvidíte, jak Vám tato strategie dokáže kompenzovat ztráty/výnosy na reálných historických datech.


 
Postřehy Napsat komentář


Napsat komentář:

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

Daniel Král